sobota, 22 lutego 2014

Sonae–yo tsuneni!!!

22 lutego, Dzień Myśli Braterskiej. Dzień jednoczenia się harcerzy, spotykania się w harcerskim gronie, czas przebaczenia, święto harcerskie. Warto w ten dzień pomyśleć o sobie jako o harcerzu, czy jestem posłuszny Prawu Harcerskiemu i Przyrzeczeniu? Czym jest dla mnie harcerstwo? Czy nadal kieruję się jakimiś ideałami? Przede wszystkim jest to jednak dzień, w którym powinniśmy pomyśleć o naszych braciach, o naszych relacjach z druhnami, druhenkami z drużyny, hufca…
                „Astat” jak co roku postanowił spędzić ten dzień spotykając się w gronie harcerzy i harcerek naszego hufca. W tym roku każda drużyna dostała do przygotowania wiadomości o skautingu w jakimś kraju. Nam trafiła się Japonia. Nie było łatwo, nikt z nas nie zna języka japońskiego, a i Internet nie był nam przychylny, nie znaleźliśmy praktycznie żadnych informacji na ten temat. Udało nam się jednak wybrnąć jako tako z tej sytuacji. Znaleźliśmy zdjęcie na którym byli harcerze z Japonii, mieli oni na sobie mundury więc mogliśmy coś opowiedzieć o umundurowaniu w ich kraju. Następnie udało nam się znaleźć tłumaczenie hasła „Czuwaj” (Sonae-yo tsuneni). Na koniec wpadliśmy na pomysł by Polską piosenkę harcerską przetłumaczyć na język Japoński. Efekt końcowy nie był aż taki zły J.
                Inne drużyny opowiadały nam o harcerstwie np. w Szwecji, Włoszech, Brazylii, Meksyku itd.
Po zawiązaniu kręgu, zrobieniu pamiątkowych zdjęć nastąpiło coś zaskakującego, dh. Agnieszka złożyła przyrzeczenie harcerskie i otrzymał krzyż harcerski, dzięki któremu stała się pełnoprawną harcerką.
                Wspomnę też krótko o dniu poprzedzającym nasze święto. 21 lutego zostaliśmy zaproszeni do 1DDH „Gladius” na zbiórkę, taki nasz mały DMB. Oprócz świeczkowiska prowadzonego przez dh. Gienię było wiele dodatkowych atrakcji. Mogliśmy np. wręczyć komuś listek, kwiatuszek i serduszko (kogoś przeprosić, podziękować za to że jest, pokazać komuś, że go bardzo lubimy), wzięliśmy udział także  w zorganizowanej przez „Gladius” grze „Randka w ciemno”. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za zaproszenie.
                Ja osobiście tegoroczny DMB zaliczam do udanych. Mam nadzieję, że dzięki właśnie takim imprezom harcerstwo będzie nadal organizacją, która przede wszystkim wychowuje młodzież, a nie tylko skupia się na wyjazdach na biwaki, zloty, rajdy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz